Informacja dotycząca zgłaszania pobytu uchodźców z Ukrainy

Drodzy mieszkańcy Gminy Gniezno!
Z formalnego punktu widzenia, osoby które przyjechały z Ukrainy powinny zgłosić się do gminy celem rejestracji (ustawa o ewidencji ludności) przy czym wejście specustawy dotyczącej pobytu uchodźców wojennych w życie może zmienić te zasady. Obecnie jednak obowiązują przepisy jak dotychczas. Każdy kto zamierza przebywać dłużej niż 30 dni powinien zgłosić pobyt w gminie.

PRZEDSTAWIAMY PROCEDURĘ ZGŁASZANIA SIĘ UCHODŹCÓW DO GMINY GNIEZNO:
Wariant A:
Jeśli uchodźcy nie oczekują zapewnienia noclegu i wyżywienia wystarczy, że zgłoszą się do Urzędu Gminy w Gnieźnie i zarejestrują swój pobyt zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ewidencji ludności (tel. 61 424 57 60).
Wariant B:
Jeśli uchodźcy potrzebują noclegu i wyżywienia, Urząd Gminy w Gnieźnie ułatwi kontakt z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 61 8549900) lub skieruje do punktu recepcyjnego.

Poniżej podajemy przydatne linki, które rozwieją wszelkie wątpliwości związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy.
1. Infolinia wyłącznie dla obywateli Ukrainy
2. Formularze zgłoszeniowe dla osób, które potrzebują pomocy i chcą pomóc
3. Przydatne informacje z wydziały Spraw Cudzoziemców
4. Zbiorcza informacja dla osób z Ukrainy, które przebywają na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego