Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczna funkcjonuje na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 64 poz.593z późniejszymi zmianami) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy. Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim , innymi kościołami oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną administracji samorządowej, realizującą zadania pomocy społecznej na terenie Gminy Gniezno. W ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej funkcjonują dwa rejony opiekuńcze, w których pracują pracownicy socjalni:
Pierwszy rejon obejmuje: Braciszewo, Dalki, Jankowo Dolne, Jankówko, Kalina, Lubochnia, Lulkowo, Mnichowo, Obora, Obórka, Osiniec, Piekary, Pyszczynek, Skiereszewo, Szczytniki Duchowne, Wierzbiczany, Wola Skoprzęcka.
Drugi rejon obejmuje: Dębówiec, Ganina, Goślinowo, Krzyszczewo, Łabiszynek, Mączniki, Modliszewo, modliszewko, Napoleonowo, Pyszczyn, Strzyżewo Kościelne, Strzyżewo Paczkowe, Strzyżewo Smykowe, Wełnica, Winiary, Zdziechowa.
Zasady udzielania pomocy przez Ośrodek Pomocy Społecznej :
Podstawą przyznania świadczenia z pomocy społecznej jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania bądź w miejscu stałego lub czasowego pobytu osoby zainteresowanej. Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
-
ubóstwa
-
sieroctwa
-
bezdomności
-
bezrobocia
-
niepełnosprawności
-
długotrwałej lub ciężkiej choroby
-
przemocy w rodzinie
-
bezradności w sprawach opiekuńczo - wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych
-
alkoholizmu i narkomanii
-
trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego
-
zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej
-
klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, które spełniają kryterium dochodowe. Wysokość kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej wynosi - 477 zł, natomiast dla osoby zamieszkującej w rodzinie - 351 zł. Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania pomniejszoną: o miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne i kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Uwaga!!!
Należy pamiętać że świadczenia przysługują przy wystąpieniu co najmniej jednej z wcześniej wymienionych okoliczności. W świetle ustawodawstwa dotyczącego pomocy społecznej prze rodzinę rozumie się osoby spokrewnione lub nie spokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Decyzje o przyznaniu świadczeń z Ośrodka Pomocy Społecznej wydawane są w formie pisemnej. Od decyzji wydanej przez ośrodek przysługuje klientowi prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego ( za pośrednictwem Ośrodka)
Ośrodek Pomocy Społecznej udziela wsparcia uprawnionym osobom i rodzinom w następujących formach:
-
świadczenia pieniężne:
-
zasiłek stały
-
zasiłek okresowy
-
zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy w szczególności na pokrycie części lu człości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzeb
-
świadczenia niepieniężne
-
praca socjalna z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej, praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny, jest świadczona bez względu na posiadany dochód
-
składki na ubezpieczenie zdrowotne
-
składki na ubezpieczenie społeczne
-
sprawienie pogrzebu
-
interwencja kryzysowa - udzielenie schronienia przez całą dobę
-
schronienie posiłek
-
niezbędne ubranie
-
usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania
-
pobyt i usługi w domu pomocy społecznej
Należy pamiętać, że można też przekazać informacje o innych osobach potrzebujących pomocy!
KLUBY SENIORA
Kluby seniora są ośrodkami wsparcia prowadzonymi przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie.
Aktualnie funkcjonują 3 kluby:
- w świetlicach wiejskich Mnichowie i Wierzbiczanach - utworzone w ramach projektu finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny pod nazwą Aktywny Senior w gminie Gniezno. Kluby funkcjonują przez 3 dni w tygodniu od wtorku do czwartku w godz. 8.30 – 13.30
- w świetlicy wiejskiej w Piekarach utworzony w ramach Rządowego Programu Wieloletniego Senior +. Klub jest czynny 2 x w tygodniu w poniedziałki i środy w godz. 9-13.00