Fundusz Sprawiedliwości

19 listopada 2018r. w Urzędzie Gminy Gniezno odbyło sie uroczyste przekazanie jednostkom OSP sprzętu ratującego zdrowie i życie ludzkie. Łączna wartość przekazanego sprzętu, w skład którego weszły: zestaw zabezpieczenia poduszki powietrznej kierowcy i pasażera, szyny typu Kramera z deską ortopedyczną, 3 defibrylatory AED, 2 detektory napięcia, 5 latarek akumulatorowych oraz parawan do osłony miejsca wypadku i zasłaniania ofiar wypadków wyniosła 31.500,00zł. W uroczystym przekazaniu sprzętu udział wzięli: Sekretarz Gminy Gniezno – Pani Anna Pacholczyk, Komendant Gminny OSP – Zdzisław Michałowski oraz prezesi i  przedstawiciele obdarowanych jednostek. Zadanie było realizowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w zakresie wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – nabycie: wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa (Program I Priorytet IIIB) oraz w 1% ze środków budżetu gminy. Zgodnie w wymogami umowy dotyczącej powierzenia Gminie Gniezno realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości sprzęt został opatrzony logami Funduszu Sprawiedliwości i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz oznaczony klauzulą „ Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.”